کلنگ کمربندی گراش به زمین زده شد

کلنگ احداث کمربندی شهر گراش با حضور  دکتر رحیمی، معاون هماهنگی امور عمرانی و برنامه‌ریزی استانداری فارس، مهندس باقری فرد مدیرکل راه و شهرسازی لارستان، امام جمعه گراش، فرماندار شهرستان،  شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر  و جمعی از مسئولین  و مردم به زمین زده شد.

صبح امروز پنج شنبه 15 آذرماه 97 طی مراسمی با حضور مسئولین و پیمانکارپروژه، کمربندی گراش کلنگ زنی شد.

در ابتدا دکتر خداشناس شهردار گراش ضمن خوش آمد گویی  طی سخنانی کوتاه پروژه را معرفی و  گفت: ” به منظور کم شدن حجم بالای ترافیک در شهرستان گراش ایجاد کمربند در اطراف شهر این معضل را کاهش می‌دهد.”

وی با بیان این که توجه به زیرساخت‎ها و بازشدن کمربندی عامل مهمی در حل ترافیک شهر گراش است،افزود:«کمربند شمالی گراش یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی این شهر است که شهرداری و شورای اسلامی شهر در راستای حل معضلات ترافیک، آن را اجرایی می‌کند.»

دکترعلی اصغر حسنی رییس شورای اسلامی شهر گراش نیز کمربندی استاندارد را ضرورت فراموش شده شهر گراش دانست و افزود: «ضرورت ایجاد کمربندی شهر گراش بیش از هر زمان دیگر به علت حجم زیاد ترافیک در خیابان اصلی احساس می‌شود.» حسنی در ادامه صحبتهایش نوید پیگیری سایر مسائل عمرانی شهرستان از جمله پیگیری تونل تنگ بادامی را داد که باعث کاهش مسیر شهرستان به بندرلنگه خواهد شد.»

فرودی، فرماندار شهرستان گراش در آیین کلنگ‌زنی ساخت کمربندی با تقدیر از نمایندگان دفتر نماینده گفت:«همان طور که شهردار توضیح دادند، پروژه،پروژه مهمی است. جا دارد تشکر کنم از دکتر رحیمی و آقای تاج‌گردون به دلیل تامین اعتبار و اسناد خزانه‌ای که قریب 2 میلیارد تومان برای این پروژه اختصاص دادند. در آینده ما باز نیاز به حضور و کمک عزیزان داریم.»

 

او با بیان این موضوع که خواسته‌های شهرستان با اجرای این پروژه به اتمام نخواهد رسید، ادامه داد: «اجرای این پروژه، بسیاری از بار تراکمی شهرستان را حل خواهد کرد و از طرفی باعث توسعه‌ی شهری هم خواهد شد. اما تقاضای متعدد دیگری هم داریم و داشتیم که خدمت جناب آقای دکتر عرض کردیم و آقای حسنی به آن اشاره کردند، یکی بحث تونل تنگ بادامی است که دستور دادند نقشه‌ی آن ابتدا تهیه شود تا از میزان اعتبارات آن برآورد شود و در نهایت تصمیم نهایی گرفته شود و مهم‌تر از این‌ها بحث جاده‌ی چک چک و مجتمع اداری است.»

معاون عمرانی استانداری فارس، با تاکید بر برآورد هزینه پیش از شروع پروژه‌ها و سرعت داشتن پروژه‌های در حال اجرا، می‌گوید:«امروز توفیق است در خدمت شما باشیم با این پروژه‌ای که عزیزان تمعهیدات لازم را دیدند حتما تاکید بر این است که مشاور خوب کار کرده باشد برآوردها و نقشه‌برداری‌های لازم و ابنیه لازم دیده شده باشد. زمان‌بندی را آقای پیمانکار از کارفرما بخواهید که در چه زمانی این پروژه قرار است افتتاح شود. پروژه‌هایی که تحت عنوان پروژه‌های شهری اجرا می‌شود بهتر این است که با اقتصاد شهر هم گره بخورد یعنی ما باید طوری عمل کنیم که هزینه پروژه در کنارش یا در نزدیکی آن به شکلی که ایمنی و امنیت را ایجاد کند برای شهروندان اقتصاد این پروژه تعریف شود که بتواند هزینه‌ها برگشت داده شود به شهر و قطعا نظارت اداره کل راه و شهرسازی مورد نیاز است. یکی از گلایه‌هایی که باعث به طول انجامیدن پروژه‌ها می‌شود، مساله‌ی تملک آن است حتما این را قبل از شروع مد نظر داشته باشید که  فردا حقی از کسی ضایع نشود و کیفیت را حتما در نظر بگیرید در کنار آن سرعت هم لازم است که شیرینی کار به کام مردم بنشیند. اجرای پروژه‌ها باید بر اساس برنامه زمان‌بندی شده پیش رود.»

او با اشاره به داشتن کمک‌های دولتی، داشتن خیرین را یک پتانسیل در سطح شهرستان عنوان کرد و ادامه داد:«آن قسمت‌هایی که نیاز است که ما کمک‌ها را در سطح استان و ملی هم داشته باشیم در مورد همه پروژه‌ها قطعا استقبال می‌کنیم و در خدمت شما هستیم. بالحمدالله این شهرستان از پتانسیل‌های بسیار خوبی برخوردار است و همین هماهنگی و هم‌افزایی که بین مسئولین و مردم وجود دارد بزرگترین نعمت است و باید تقویت کرد. داشتن خیرین یک توانمندی و پتانسیل است از این پتانسیل به نحو‌احسن استفاده شود برای امور خیر و مشکلات مردم و ما هم استقبال می‌کنیم. آن‌جایی که کسی می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند و آن‌جایی که می‌خواهند کار خیری انجام دهند فارغ از وقت و نوبت و کار اداری در صورتی که در چارچوب قوانین باشد، خوشحال می‌شویم به بزرگواران کمکی کنیم.»

 

پروژه کمربندی شهر گراش به طول 6 کیلومتر از میدان ولایت آغاز شده و با عبور از کنار دانشکده علوم پزشکی به سمت شهرک فرهنگیان و شهرک راهپیما ادامه یافته و سرانجام به بلوار خلیج فارس متصل خواهد شد. در فاز اول،  این پروژه به طول 4/5 کیلومتر اجرا خواهد شد.